KCHLS - Klub chovatelů loveckých slídičů, © 2013
gb-green

Nova Scotia Duck Tolling Retriever Standard
Standard FCI č. 312
Země původu : Kanada
Celkový vzhled : Středně velký, silný, kompaktní, harmonický a dosti svalnatý pes, s velkou hbitostí, bdělostí a rozhodností. Mnoho zástupců tohoto plemene dělá trochu smutný dojem, dokud se nedostanou do práce. Pak se jejich vzhled okamžitě mění, je na nich vidět intenzivní soustředění a vzrušení. Při práci vykazují tito retrívři rychlou spěšnou akci, přičemž hlava je v jedné rovině s linií hřbetu a ustavičně se pohybujícím, dlouze ochlupeným ocasem.
Povaha : Velmi inteligentní, velmi učenlivý a je velmi vytrvalý. Jako silný a schopný plavec je talentovaným a schopným aportérem ve vodě i na pevné zemi. Je vždy připravený k rychlé činnosti při sebemenším náznaku nutnosti aportování. Jeho výrazný smysl pro aportování a hravost jsou základy jeho schopnosti lákat kachny.
Velikost a váha : Ideální velikost u psa staršího 18 měsíců je 48 – 51 cm a u feny starší 18 měsíců je 45 – 48 cm. Jsou přípustné plus minus 3 cm. Váha by měla být v poměru k velikosti a síle kostí. Orientačně: dospělý pes 20 – 23 kg, dospělá fena 17 – 20 kg.
Srst a barva : Byl vyšlechtěn, aby aportoval z ledové vody, Proto musí mít dvojitou srst, která odpuzuje vodu. Ta je středně dlouhá a měkká s ještě měkčí hustou podsadou. Srst smí být lehce zvlněná na hřbetě, jinak je ovšem hladká. Někdy se u zimní srsti objeví dlouhé volné vlny v oblasti hrdla. Delší srst na hrdle, za ušima a na zadní straně stehen a lýtek je měkká. Přední končetiny jsou mírně porostlé delší srstí. Barva vykazuje různé odstíny červené nebo oranžové, přičemž delší srst a spodní strana ocasu je barevně světlejší. Obyčejně existuje přinejmenším jedna z následujících bílých skvrn – na špičce ocasu, tlapách (nesmí ovšem dosahovat výše než doprostřed přední nohy), hrudi a čele. Nova scotia duck tolling retrívr, který je jinak vysoce kvalitní, nesmí být hodnocen níže jen kvůli bílé skvrně. Pigmentace nosu, pysků a okrajů očí má mít masovou barvu, stejný tón srst nebo černou barvu.
Hlava : Je dobře tvarovaná a trochu klínovitá.
Morda : Široká morda je jen lehce zakulacená, týlní kost nevystupuje a nemá zřetelně tvořené tváře. Optimální míra pro psa je 14 cm mezi ušima, tato šířka se zužuje na přibližně 4 cm na konci nosní kosti. Délka hlavy obnáší asi 23 cm od nosu až k týlní kosti. Rozhodně musí být hlava ve správném poměru k tělu. Mírný stop. Morda se zužuje v jasné linii od stopu nosu, přičemž spodní čelist je silná, ovšem nijak zřetelně nevystupuje. Dolní linie mordy probíhá v téměř rovné linii od předního pysku k zadnímu okraji čelistní kosti, přičemž hloubka mordy ve výši stopu je větší než u nosu. Srst na mordě je krátká a jemná. Nos se zužuje od nosní kosti ke špičce, s dobře otevřenými nosními dírkami. Barva nosu by měla být v souladu s barvou srsti nebo černá. Pysky přiléhají, v profilu s lehkou křivkou, ovšem bez otevřeného volného pysku. Skus musí být nůžkový a chrup je žádoucí úplný. Čelisti jsou dosti silné na to, aby mohly nést většího ptáka, nepostradatelná je měkkost tlamy.
Oči : Posazené dosti daleko od sebe, mandlového tvaru a střední velikosti. Oči mají jantarovou nebo hnědou barvu. Výraz je milý, inteligentní. Orámování očí by mělo odpovídat barvě pysků.
Uši : Trojúhelníkové, středně veliké, nasazené vysoko daleko vzadu na lebce, jsou u nasazení velmi lehce zvednuté. Uši porostlé delšími chlupy na zadní straně záhybu a krátkými chlupy na zakulacených špičkách.
Krk : Opatřený silnými svaly a dobře nasazený, středně dlouhý, bez sebemenšího náznaku volné kůže na hrdle.
Přední končetiny : Ramena by měla být svalnatá, lopatka šikmo vzadu a dobře posazená, s ní je spojeno výrazné zátýlí, které přechází v krátký hřbet. Lopatka a rameno jsou přibližně stejně dlouhé. Lokty přiléhají těsně k tělu, nevytáčejí se ven ani dovnitř, pohybují se volně a stejnoměrně. Přední končetiny vypadají jako dva paralelně stojící pilíře, jsou rovné, se silnými kostmi. Střed přední nohy je silný, stojí trochu šikmo. Tlapy opatřené silnými plovacími blánami jsou středně velké, zavřené a kulaté, s dosti kloubovitými prsty a tlustými polštářky.Vlčí drápky se odstraňují.
Stavba : Hluboký a dobře vyvinutý hrudní koš, prsní kost dosahuje až k loktům, hřbet je krátký a rovný. Horní linie přímá, partie kyčlí silné a svalnaté. Žebra jsou dobře klenutá, nejsou sudovitá ani plochá. Mírně povytažené partie břicha.
Zadní končetiny : Svalnaté, široké, rovné a paralelní. Zakřivení přední a zadní nohy je vyrovnané. Stehna jsou velmi svalnatá, přičemž stehno a lýtko je asi stejně dlouhé. Kolenní klouby jsou dobře zakřivené, hlezenní klouby hluboko položené, nevytáčejí se ven ani dovnitř. Vlčí drápky nejsou přípustné.
Ocas : Ocas sleduje v prodloužení velmi lehce se svažující záď. Je široký u nasazení, hojně porostlý dlouhými chlupy, dosahuje až k hlezennímu kloubu. Ocas musí být nesen pod linií zad kromě případů, že je pozornost nova scotia duck tolling retrívra vzrušena. Pak je přípustné, aby byl ocas nesen vysoko a je zatočený, nesmí se ovšem nikdy dotýkat zad.
Pohyb : V pohybu budí nova scotia duck tolling retrívr dojem síly, švihu a bezstarostnosti. Pohybuje se rychle kupředu. Tlapy by se neměly vytáčet dovnitř ani ven. Běhy se pohybují v přímé linii. Když se krok zrychlí, měl by nova scotia duck tolling retrívr běžet s tlapami téměř v jedné linii, přičemž linie hřbetu zůstává rovná.
Vady : Hodnocení by mělo být přesně v poměru ke stupni odchylky.
- Předkus.
- Příliš krátký ocas, podlomený nebo zatočený nad hřbetem a dotýkající se hřbetu.
- Nedostatečná pevnost u dospělého nova scotia duck tolling retrívra.
- Sbíhavá nebo rozbíhavá linie hlavy.
- Náhlý stop.
- Velké kulaté oči.
- Nos, okraje očí a oči v jiné než předepsané barvě.
- Výrazně růžový nos.
- Roztažené nebo tenké tlapy, prošlápnutý střed přední končetiny.
- Otevřená srst.
- Zakřivený nebo klesavý hřbet, ochablé kyčelní partie.
- Ocas nesený při pohybu pod linií hřbetu.
Vyřazující vady :
- Bílá na ramenou, okolo uší, na zadní straně krku, na hřbetě nebo na bocích.
- Stříbrná srst, šedý nádech v srsti, černá místa v srsti.
- Nedostatečné plovací blány mezi prsty.
- Předkus, křížový skus.
- U dospělých psů jakákoliv známka plachosti.
- Různobarevný nos (Wechselnase).
- Podkus větší než 3 mm.
- Jakákoliv jiná barva než odstíny červené nebo oranžové.
Poznámka : Psi musí mít dvě zřetelná normálně vyvinutá varlata, zcela sestouplá do šourku.

 

V originálním znění FCI:

FÉDÉRATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE
SECRÉTARIAT GÉNÉRAL: 13, Place Albert I - B 6530 THUIN (Belg.)
FCI - Standard N° 312/05.02.1999/GB
NOVA SCOTIA DUCK TOLLING RETRIEVER

 

ORIGIN : Canada
DATE OF PUBLICATION OF THE ORIGINAL VALID
STANDARD: 24.06.1987
UTILIZATION : The Tolling dog runs, jumps and plays along the shoreline in full view of a flock of ducks, occasionally disappearing from sight and then quickly reappearing, aided by the hidden hunter, who throws small sticks or a ball for the dog. The dog's playful actions arouse the curiosity of the ducks swimming offshore and they are lured within gunshot range. The Toller is subsequently sent out to retrieve the dead or wounded birds.
CLASSIFICATION F.C.I. : Group 8 Retrievers-Flushing Dogs-Water Dogs. Section 1 Retrievers. With working trial.
BRIEF HISTORICAL SUMMARY :  The Nova Scotia Duck Tolling Retriever was developed in Nova Scotia in the early 19th century to toll (or lure) and retrieve waterfowl.
GENERAL APPEARANCE : The Toller is a medium-sized, powerful, compact, balanced, well-muscled dog; medium to heavy in bone, with a high degree of agility, alertness and determination. Many Tollers have a slightly sad expression until they go to work, when their aspect changes to intense concentration and excitement. At work, the dog has a speedy, rushing action, with the head carried out almost level with the back and heavily-feathered tail in constant motion.
BEHAVIOUR /TEMPERAMENT : The Toller is highly intelligent, easy to train and has great endurance. A strong and abfe swimmer, he is a natural and tenacious retriever on land and from water setting himself for springy action the moment the slightest indication is given that retrieving is required.   His strong retrieving desire and playfulness are qualities essential to his tolling ability.
HEAD : Clean-cut and slightly wedge-shaped.
CRANIAL REGION :
Skull : The broad skull is ontly slightly rounded, the occiput not prominent and the cheeks flat. A good measurement for an average male would be 5'/2 ins. (14 cm) between the ears, tapering to 1'/2 ins. (3.8 cm) at the bridge of the nose. Length of head is approximately 9 ins. (23 cm) from nose to occiput, but the head must be in proportion to body size.
Stop : Moderate.
FACIAL REGION :
Nose : Tapers from bridge to tip, with nostrils well open. Colour should blend with that of the coat or be black.
Muzzle : Tapers in a clean line from stop to nose, with the lower jaw strong but not prominent. The underline of the muzzle runs almost in a straight line from the comer of the lip to the comer of the jaw-bone, with depth at the stop being greater than at the nose. Hair on the muzzle is short and fine. 
Lips : Fit fairly tightly, forming a gentle curve in profile, with no heaviness in flews.
Jaws / Teeth : Strong enough to carry a sizeable bird, and softness in mouth is essential. The correct bite is tight scissors; full dentition is required.
Eyes : Set well apart, almond-shaped, medium sized. Colour amber to brown. Expression is friendly, alert and intelligent. Flesh around the eyes should be the same colour as the lips.
Ears : Triangular, of medium size, set high and well back on the skull, with the base held very slightly erect, well feathered at the back of the fold, hair short at the rounded tips.
NECK : Strongly muscled and well set on, of medium length, with no indication of throatiness.
BODY :
Topline : Level.
Back : Short and straight.
Loins : Strong and muscular.
Chest : Deep, brisket reaching to the elbows. Ribs well sprung, neither barrel-shaped nor flat.
Belly : Tuck-up moderate.
TAIL : Following the natural very slight slope of the croup, broad at the base, luxuriant and heavily feathered, with the last vertebra reaching at least to the hock. The tail may be carried below the level of the back except when the dog is alert when it curves high over, though never touching the body.
LIMBS
FOREQUARTERS : Should appear as parallel columns; straight and strong in bone.
Shoulders : Shoulders should be muscular, with the blade well laid back and well laid, on giving good withers sloping into the short back.The blade and upper arm are roughly equal in length.
Elbows : Should be close to the body, turning neither in nor out, working cleanly and evenly.
Pastern : Strong and slightly sloping.
Forefeet: Strongly webbed of medium size, tight and round, with well arched toes and thick pads. Dewclaws may be removed.
HINDQUARTERS : Muscular, broad and square in appearance. Rear and front angulation should be in balance. Upper and lower sections being approximately equal in length.
Thighs : Very muscular.
Stifles : Well bent.
Hocks : Well let down, turning neither in nor out. Dewclaws must not be present.
Hindfeet: As forefeet.
GAIT/MOVEMENT : The Toller combines an impression of power with a springy, jaunty gait, showing good reach in front and a strong driving rear. Feet should turn neither in nor out and the legs travel in a straight line. As speed increases, the dog should single-track, with the topline remaining level.
COAT
HAIR : The Toller was bred to retrieve from icy waters and must have a water-repellent double coat of medium length and softness with a softer, dense undercoat. The coat may have a slight wave on the back, but is otherwise straight. Some winter coats may form a long, loose curl at the throat. Featherings are soft at the throat, behind the ears and at the back of the thighs, and forelegs are moderately feathered.
COLOUR : Colour is various shades of red or orange with lighter featherings and underside of tail, and usually at least one of the following white markings : tip of tail, feet (not extending beyond the pasterns), chest and blaze. A dog of otherwise high quality is not to be penalized for lack of white. The pigment of the nose, lips, and eye rims to be flesh-coloured, blending with coat, or black.
SIZE AND WEIGHT :
Ideal height for males over 18 months is 19-20 ins. (48-51 cm);
                       females over 18 months   18-19 ins. (45-48 cm).
One inch (2,5 cm) over or under ideal height is allowed.
Weight : Should be in proportion to the height and bone of the dog - Guidelines : 45-51 lbs. (20-23 kg) for adult males; bitches 37-43 lbs. (17-20 kg).
FAULTS : Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness with which the fault should be regarded should be in exact proportion to its degree.
• Dish- or down-faced.
• Abrupt stop.
• Bright pink nose.
• Nose, eye rims and eyes not of prescribed colour.
• Overshot bite.
• Large, round eyes.
• Reached, sway back.
• Slack loins.
• Tail carried below level of back when dog gaiting. Tail too short, kinked or curled touching the back. .
• Down on pastern.
• Splayed or paper feet.
• Open coat (not tight enough, loose).
• Lack of substance in adult dog.
• Dogs more than 1 inch (2,5 cm) over or under the ideal height.
ELIMINATING FAULTS :
• Butterfly nose.
• Overshot of more than 1/8 inch (3 mm).
• Undershot bite, wry mouth.
• Lack of webbing.
• White on shoulders, around ears, on back of neck, across back or flanks.
• Silvery coat, grey in coat, black areas in coat.
• Any colour other than red or orange shades.
• In adult classes any shyness.
N.B.: Male animals should have two apparently normal testicles fully descended into the scrotum.
 

Přihlášení do členské sekcewebdesign