KCHLS - Klub chovatelů loveckých slídičů, © 2013
gb-green

Cao de Aqua Standard

Portugalský vodní pes PORTUGUESE WATER DOG   (Cao de agua portugués)

 

STANDARD
Oficiální český překlad standardu zatím není k dispozici a tak pouze základní údaje:
SKUPINA FCI: 8
SEKCE: retrívři a vodní psi
CHARAKTERISTIKA: Mohutný pes s výrazným osvalení a oduševnělým výrazem, čtvercového až mírně obdélníkového rámce.
VELIKOST:
Psi 50 - 57 cm, ideál 54 cm, hmotnost 19 - 25 kg
Feny 43 - 52 cm, ideál 46 cm, hmotnost 16 - 22 kg

 

 

 

 

HISTORIE
Historie tohoto plemene je velice dlouhá a předpokládá se, že se na portugalském pobřeží proháněl již v dobách před Kristem. První opravdu doložené zmínky spadají cca do 11. století našeho letopočtu . Nebyl to pes lovců, ani šlechticů, ale vždy nepostradatelný pomocník rybářů a ochránce jejich rodin. Jeho využití bylo dosti široké, ale dalo by se shrnout do pěti bodů:
- strážce na přídi, hlásící nebezpečí v mlze
- nosič zpráv z lodě na loď, příp. na pobřeží a to i na velké vzdálenosti
- nadhánění rybích hejn do sítí
- vytahování potrhaných sítí a lan z moře
- ochránce rybářovo rodiny, kterou dokázal v případě nebezpečí i tvrdě bránit.
Portugalský vodní pes byl u Portugalců velice ceněný a dodnes je nejváženějším zástupcem tamních plemen. Krom výše zmíněných úkolů mu nebyla cizí ani záchrana tonoucích. S nástupem moderní navigační a komunikační techniky se vytrácela potřeba držet tyto psy, a stejně jako mnohá jiná plemena se pomalu začal z pobřeží i lodí vytrácet. Naštěstí několik starých rybářských rodin zůstalo věrno tradici a drželo si několik jedinců tohoto plemene z úcty k minulosti a pro vlastní potěchu.
Za zakladatele moderního chovu je považován Vasco Bensuedese, který soustředil několik typických jedinců a s důrazem na zachování původních povahových vlastností odchoval 116 štěňat, která nesla jméno jeho chovatelské stanice "ALGARBIORUM". Následovali jej další chovatelé nejen v Portugalsku, ale i v Anglii, USA apod. Krize nastala v roce 1972 kdy bylo na celém světě registrováno pouze 25 jedinců. Naštěstí si svou povahou a neotřelým vzhledem získával stále více obdivovatelů (hlavně v USA) a tak bylo o jeho budoucnost postaráno. Dnes jeho popularita v Evropě stoupá a v Americe je dnes již běžným plemen s opravdu bohatou chovnou základnou.

POVAHA A TEMPERAMENT
Porti je oddaný a energický člen rodiny, jehož temperament může občas hraničit až s živelností. Ale nenechte se mýlit. Přes svůj ohnivý naturel dokáže být nebývale něžný a skvělý přítel dětí. Pokud ovšem uvažujete o jeho pořízení, je nutné si uvědomit, že se jedná o pracovního psa zoceleného mnoha staletími tvrdé práce v těch nejtvrdších podmínkách. Vysoká inteligence, samostatnost, obrovské chuť do práce jej předurčuje jako skvělého partnera pro sportovně založené lidi a aktivní rodiny, ale vysloveně infarktové zvíře pro klid a pohodu milující jedince. Aby nevznikl dojem hyperaktivního psa s naprosto neukojitelnou potřebou pohybu - porti s chutí po aktivně prožitém dni zaleze k vám do postele, a deštivý den stráví povalováním na gauči v těch nejneuvěřitelnějších polohách. Maximálně ocení jakýkoliv druh práce. Je to trochu pes jednoho pána. Miluje celou rodinu, ale dokonale poslouchá a plně respektuje většinou jen toho "svého" člověka. Ostatní členy rodiny poslechne, ale dokáže dát najevo, že je to z jeho dobré vůle. Je skvělý partner při dětských hrách, ale není vhodný pro děti mladší cca 13 - 14 let se sportovními ambicemi . Shrnuto a podtrženo - potřebuje svého člověka k pevnému svazku, ale je vždy loajální ke všem členům posádky (v našich podmínkách posádku nahrazuje rodina).
Portugalský vodní pes je velice často využíván jako canisterapeutický pes, má výborné výsledku ve stopařských soutěžích. V USA je využíván i na vyhledávání drog. Má vynikající potenciál pro agility a flybal - obratnost, rychlost, vášeň pro aport atd. Myslím že v této oblasti je zatím značně nedoceněný. Nejspíše proto, že v USA, kde se s tímto plemenem hodně cvičí se většinou věnují pravé stopařině a vodním pracem. U nás zatím zájem projevili zastánci záchranářského výcviku a na výcvikovém táboře naše štěňata velice zaujala uznávané "agiliťáky".
Pokud se týče držení, je vhodný pro svou nelínající srst bez podsady pro soužití v bytě.

PÉČE A ZDRAVÍ
Srst se pro výstavní účely upravuje tradičně do lvího střihu. V USA je oblíbený tzv. retriever střih, ale ten není v zemích pod FCI povolen (i když na Světové výstavě 2003 byl předveden pes v tomto střihu a nikdo ho za tuto úpravu nepenalizoval). Úprava je celkem jednoduchá a zvládne ji i začátečník. Česání by mělo být pravidelně každý den, nebo obden a trvá cca 5-10 minut. Je nutné pravidelně vytrhávat hustou srst ze zvukovodu - větší náchylnost k zánětu. Obecně zdravé a dlouhověké plemeno

SRST A BARVA
Srst se vyskytuje ve dvou základních variantách: WAVY - vlnitá, CURLY - kudrnatá. Obě varianty se chovají dohromady.
Barva může být bílá, černá nebo hnědá s nebo bez bílých znaků. Portugalci požadují u psů se znaky max. 30% bílé. V USA je běžné, pokud je tento požadavek značně překročen. Někteří při jsou dokonce bílí se skvrnami. Stejně zbarvený pes dosáhl titulu r.CAC na Světové výstavě v Dortmundu a tak se zdá, že se i v Evropě hranice ohledně žádoucího množství bílých znaků posouvají. U tmavých barev se nezřídka objevuje prokvétání bílou srstí v různé intenzitě.

CHOV V ČR
V současné době je zde jediný nepříbuzný pár. Fenka byla importována z Itálie a pejsek ze Švédska (po americké matce). Tímto děkuji oběma chovatelkám za vstřícnost, mnoho informací i povolení k použití fotografií jejich psů k propagaci plemene u nás. Momentálně je v jednání nepříbuzný psík z Holandska a uvažujeme o ještě jedné fence, aby byl dobrý a široký základ pro další rozvoj plemene v Čechách. První vrh by se měl narodit na jaře 2004 .

převzato z  http://www.kynologie.cz/


 

V originálním znění FCI:

 

FÉDÉRATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE
SECRÉTARIAT GÉNÉRAL: 13, Place Albert I - B 6530 THUIN (Belg.)
FCI - Standard N°     DATE OF PUBLICATION OF THE ORIGINAL VALID STANDARD : 09.12.1966. Portuguese Kennel Club, Mrs.R. Binder-Gresly.
PORTUGUESE WATER DOG   (Cao de agua portugués)

 

TRANSLATION : Portuguese Kennel Club, Mrs.R. Binder-Gresly.
ORIGIN : Portugal.
DATE OF PUBLICATION OF THE ORIGINAL VALID STANDARD : 09.12.1966.
UTILIZATION : A swimmer and diver of quite exceptional qualities and stamina, this dog is the inseparable companion of the fishermen to whom it is of great utility not only during fishing but also as a guard to defend their boats and property.
Whilst his mater is fishing the dog is attentive and, should a fish escape (from hook or net), jumps, voluntarily, into the sea to retrieve it, diving under water if necessary.
It also swims out to retrieve any broken net or loose hawser.
These animals are also employed as liaison between boat and shore or vice-versa, even when the distance is considerable.
FCI-CLASSIFICATION : Group 8 Retrievers-Flushing dogs-Water Dogs
Section 3 Water Dogs
Without working trial.
BRIEF HISTORICAL SUMMARY : In bygone times this breed existed everywhere along the coasts of Portugal. Today, owing to modifications in the fishing systems used, the breed has become restricted practically to the province of Algarve which should now be considered its home.
The presence of these dogs along the Portuguese coasts can be traced back to very remote times and entitles them to be regarded as a purely Portuguese breed.
GENERAL APPEARANCE : Dog of medium proportions, outline slightly convex with a tendency to rectilinear, braccoid type.
Mediolinear type, well balanced, robust and well muscled. The muscular development due to constant swimming is noticeable.
BEHAVIOUR / TEMPERAMENT : An animal with an impetuous disposition, self-willed, brave, quarrelsome, unassuming and very resistant to fatigue. It has a hard, penetrating and attentive expression, as well as splendid visual and olfactory faculties.
A dog of exceptional intelligence; docile and obedient to any order given by its master with apparent pleasure.
HEAD
Well proportioned, large and broad.
CRANIAL REGION
:
Skull
: Seen in profile it is slightly longer than the muzzle; its curvature is more accentuated at the back than in front and it possesses a well defined occiput. From the front the parietal bones are seen to be dome-shaped and to have a slight depression in the middle. The forehead has a slightly developed central furrow for two thirds of the length of the parietals and the superciliary ridges are prominent.
Stop
: Well defined, slightly further back than the inner corner of the eyes.
FACIAL REGION
:
Nose
: Wide. Nostrils well open and finely pigmented. Black, in animals with black, black and white or white coats. In browns the nose is the same colour as the coat. Flesh-coloured or discoloured noses are a disqualification.
Muzzle
: Narrower at the nose than at its base.
Lips
: Thick, especially in front. Inner corner of lips not apparent. Mucous membranes (roof of mouth, under the tongue and gums) well ticked with black or quite black.
Jaws
: Strong, neither over- nor undershot.
Teeth
: Not apparent. Canines strongly developed.
Eyes
: Medium sized, set well apart and a bit obliquely, roundish and neither prominent nor sunken. Brown or black in colour. The eyelids, which are of fine texture, have black edges. No haw.
Ears
: Leather heart-shaped, thin in texture and set well above the line of the eyes. Except for a small opening at the back, the ears are held nicely against the head. The tips should not reach below the throat line.
NECK : Straight, short, nicely rounded, strongly muscled, carried high and proud; springing cleanly from the shoulders.
BODY
Withers
: Wide and not prominent.
Back
: Straight, short, broad, well muscled.
Loins
: Short and nicely joined to the rump.
Rump
: Well formed and only slightly inclined, with hips hardly apparent.
Brisket
: Wide and deep, reaching down to the elbow. Ribs long and well sprung.
Belly
: Drawn up in a graceful line.
Tail
: Not docked, thick at the base and tapering; medium set-on. It should not reach down below the hock. When the dog is attentive the tail should be held in a ring, the front of which should not reach beyond the line of the loins. The tail is of great help when swimming and diving.
LIMBS
FOREQUARTERS
:
Strong and straight.
Shoulders
: Well inclined and very strongly muscled.
Upper arm
: Strong and of medium length, parallel to the medial body line.
Forearm
: Long and strongly muscled.
Pastern joint (Wrist, Carpus)
: Heavy boned, wider in front than at the side.
Pastern (Metacarpus)
: Long and strong.
Fore feet
: Round and rather flat. Toes not too knuckled up and not too long. The membrane between the toes, which reaches to the tip of these, is of soft skin well covered with hair. Black nails are preferred but whites, browns and striped are allowed according to the colour of the coat. Nails held up slightly off the ground. Central pad very thick, the others normal.
HINDQUARTERS
:
Straight and very strongly muscled.
Buttocks
: Long and well rounded.
Thigh
: Strong and of regular length. Very strongly muscled.
Stifle
: Parallel to the medial body plane.
Second thigh
: Long and strongly muscled, parallel to the medial body plane. Decidedly inclined from front to rear. All the tendons well developed.
Hock joint
: Strong.
Hocks
: Long. No dew-claws.
Hind feet
: Similar, in all respects, to the fore feet.
POSITION OF LEGS : Vertical. Slightly oblique pasterns and hocks are admissible.
GAIT/MOVEMENT : Free movement. Walking, lively short steps; a light rhythmical trot and an energetic galop.
COAT
Hair
: Profuse coat, of strong hair, covering the whole body evenly except for the armpits and groins where it is thinner.
There is no undercoat.
There are two varieties of coat.
In one : the hair is fairly long, wavy, rather soft with a slight sheen. The hair on the top of the head is upright and that on the ears decidedly longer (than the leather).
In the other : the hair is shorter, forms compact cylindrical curls, thickly planted and somewhat lustreless. On the top of the head the hair is similar to that of the rest of the coat, whereas that on the ears is, sometimes, wavy.
Colour
: Either self-colour or combinations. Colours are black, white and various shades of brown; also combinations of black or brown with white. A white coat does not imply albinism provided nose, mouth and eyelids are black.
In animals with black, white, or black and white coats the skin is decidedly bluish.
As soon as the coat grows long, the middle part and hindquarters of these dogs, as well as the muzzle and the tail is clipped. At the end of the tail the hair is left at full length in the shape of a plume. This clipping is characteristical for the breed.
SIZE :
Males between 19,68 inches (50 cm) and 22,44 inches (57 cm); the ideal size being 21,25 inches (54 cm).
Females between 16,92 inches (43 cm) and 20,47 inches (52 cm); the ideal size being 18,11 inches (46 cm).
MEASUREMENTS AND WEIGHT
Males Bitches
HeadLength of the skull12,5 cm11 cm
Width of skull11 cm9,5 cm
Length of bridge of nose9 cm7 cm
Chest
Circumference61 cm56 cm
Width of the chest15 cm13 cm
Depth of the chest21 cm18 cm
Topline
Length of the trunk45 cm40 cm
Width of the trunk11,5 cm10 cm
Length
of the body51 cm45 cm
of the tail32 cm27 cm
Height
at withers54 cm46 cm
of a foreleg29 cm25 cm
at the rump52 cm46 cm
Weightfor a male19-25 kg
for a bitch16-22 kg
FAULTS : Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness with which the fault should be regarded should be in exact proportion to its degree.
DISQUALIFYING FAULTS :
Head
: Very long, narrow, flat or pointed.
Nose
: Flesh-coloured or discoloured, totally or partially.
Muzzle
: Funnel-shaped or too pointed.
Jaws
: Over or undershot bite.
Eyes
: Wall eye, leight coloured, different to each other in form or size; sunken or protruding.
Ears
: Wrong setting, very big, very short or folded.
Tail
: Docked, rudimentary or non-existent. Heavy, droopy in action or carried upright.
Hind-feet
: Presence of dew-claws.
Coat
: Different from the types described. Albinism.
Size
: Over- or undersized animals.
Deafness
: Either inherited or acquired.
SCALE OF POINTS
Males Females

1. Head, carriage, skull, muzzle, stop, nose,
mouth, eyes and ears 20 20
2. Neck, withers, shoulders and forelegs 10 7
3. Brisket, loins, upper and lower line of body 15 15
4. Croup, pelvis, hind-legs 10 13
5. Feet, toes, nails 10 10
6. Tail,carriage, form and set-on 5 5
7. Coat and its texture, colour, density 5 5
8. General aspect, harmony of form, movement,
corpulency, sex characteristics 25 25
------------- -------------
100 100
N.B. : Male animals should have two apparently normal testicles fully descended into the scrotum.
 

Přihlášení do členské sekcewebdesign