KCHLS - Klub chovatelů loveckých slídičů, © 2013
gb-green

Chesapeake Bay Retriever Standard
Standard FCI  č. 263/29.5.1995/D
Celkový vzhled: Přiměřený dovednosti na zemi ve vodě, neboť Chesapeake byl  vyšlechtěn k lovu vodního ptactva za nejnepříznivějšího počasí a vodních podmínek, často maje za úkol zdolat během lovu led z mnoha vyčerpávajícími přináškami. Často musí CHBR překonávat vítr, odliv a dlouhé plavání ve studené vodě.
Plemeno je speciálně vyšlechtěno tak, aby CHBR plnil tyto funkce s lehkostí, efektivitou a vytrvalostí. Lebka je široká a kulatá, se středně vyvinutým stopem. Čelisti mají být dostatečně dlouhé a silné, aby umožnily přinesení velkých lovných ptáků s lehkostí a měkkým držením. Dvojitá srst je složena z krátkých, hrubých a zvlněných pesíků a husté, vlně podobné podsady, obsahuje hojnost přírodního oleje a je ideálně vhodná pro ledové, namáhavé podmínky počasí, v kterých CHBR často pracuje. Tělo Chesapeaka je silné, dobře vyvážené, je to pevně rostlé zvíře, prostřední velikosti a střední délky trupu a nohou. Tělo je široké a hluboké v hrudníku, ramena jsou utvářená s plnou volností pohybu, vyloučen je sklon k slabosti v jakémkoliv ohledu, zejména v zadní části. Přesto nesmí síla převažovat nad ceněnou agilitou či vitalitou. Velikost a založení by neměly být nadměrné, protože se jedná o pracovního retrívra s aktivní povahou. Jemné rysy zahrnují oči, které jsou velmi jasné, žlutavě nebo jantarově zbarvené. Kyčle stejně vysoké nebo poněkud vyšší než ramena a dvojitou srst se sklonem k vlnění výhradně na ramenou, hřbetě a bedrech.
Chesapeake je hodnotný pro čistou a šťastnou povahu, inteligenci, tiché, dobré smysly a milující, ochrannou přirozenost. Příliš plaché nebo agresivní projevy nejsou přijatelné protože je to lovecké či družné ( ne ve smyslu společenské) plemeno.
Diskvalifikace:Vlastnosti, které charakteristika plemene neobsahuje jsou vyřazující.
Velikost, proporce, založení:
Výška: psi mají mít 58 – 66 cm, feny 53 – 61 cm. Zvířata větší či menší nechť jsou přísně penalizována.
Proporce: Výška v kohoutku má být poněkud  menší než délka těla od prsní kosti k hýždím. Hloubka těla má být nejméně k lokti.Vzdálenost od ramene k lokti a od lokte na zem má být přibližně stejná.
Váha: psi mají vážit 29,5 – 36,5 kg, feny 25 – 32 kg.
Hlava: Chesapeake má mít inteligentní výraz.
Oči: jsou střední velikosti, jasné, barvy žlutavé nebo jantarové, široce posazené
Uši: jsou malé, vysoko nasazené, volně visící, středně masité
Mozkovna: je široká a kulatá se středním stopem
Hřbet nosu: je středně dlouhý, morda je přibližně stejně dlouhá jako mozkovna, klínovitá ale ne zašpičatělá, pysky jsou tenké, nesvěšené.
Skus: preferován je nůžkový, ale klešťový je přijatelný.
Diskvalifikace: podkus, předkus.
Hřbet, horní linie, trup: Hřbet má být střední délky, silně osvalený, zužující se k ramenům.
Vrchní linie ukazuje kyčle stejně vysoko jako rameno nebo poněkud výše.
Záď: má být krátká, dobře svázaná a silná.
Trup: je střední délky, není zavalitý, ani kapří, s výrazným pasem, ocas má být správně nasazen. Ocas je střední délky středně silný u kořene. Má být přímý nebo mírně zakřivený. Nesmí se stáčet nad záda nebo do boku.
Přední končetiny: nesmí mít sklon ke slabosti v jakémkoliv ohledu.
Ramena:mají být skloněná s úplnou volností akce, se spoustou síly a bez jakéhokoliv omezení pohybu.
Nohy: mají být střední v délce i síle, vykazovat dobré osvalení i kosti. Záprstí je mírně skloněné a středně dlouhé.
Při pohledu zepředu nebo zezadu mají být rovné. Paspárky na předních bězích mohou být odstraněny. Tlapky mají dobrou plovací blánu a mají mít dobré vlastnosti s dobře zakulacenými polštářky a uzavřené.
Zadní končetiny: dobré zadní končetiny jsou podstatné.  Mají ukazovat stejně síly jako přední. Nesmí tady být známka jakékoliv slabosti. Mají být zvlášt silné, protože zajišťují při plavání rozhodující zdroj síly. Nohy musí být střední délky a síly, vykazovat dobré kosti a svaly,. Mají být správně zaúhlené. Vzdálenost od kolena k zemi má být střední. Při pohledu zezadu nebo zepředu Mají vyhlížet přímé. Paspárky, pokud jsou, musí být odstraněny.
Diskvalifikace:paspárky na zadních nohách musí být odstraněny.
Srst: má být silná a krátká nikde ne delší 4 cm s jemnou, hustou, vlně podobnou podsadou. Chlupy na líci a nohách mají být velmi krátké a pevné. Tendence k vlnění je přípustná pouze na ramenech, hřbetu, zádi a bedrech. Mírné zpeření na zadních končetinách a břiše je přípustné.Textura srsti CHBR je velmi důležitá, protože CHBR je využíván k lovu ve všech druzích nepříznivého počasí, často pracuje na ledu i ve sněhu.  Olej v hrubé vnější srsti a vlně podobná podsada mají zvláštní význam v ochraně  před studenou vodou (  aby se nedostala ke kůži)  a navíc rychle usychá. CHBR má vodě odolnou srst, stejně jako kachna peří. Když se otřepe povylezení z vody, nesmí držet vůbec vodu.
Diskvalifikace: srst, která se kudrnatí nebo má k vlnění tendenci po celém těle, srst delší než 4,5 cm.
Barva: CHBR musí mít barvu co možná nejblíže barvě krajiny v níž pracuje. Jakákoliv hnědá, třtinová nebo uschlá tráva jsou přípustné. Jednobarevní mají přednost. Jednotlivé odstíny se neupřednostňují, bílé skvrny na prsou, břiše, prstech nebo zadní straně tlapek jsou přípustné. Čím jsou však menší, tím lépe. Bez skvrn mají přednost. Barva srsti a její struktura musí být v každém případě  v centru pozornosti rozhodčího.
Diskvalifikace:Černá barva, bílá místa jinde než povoleno výše.
Chůze, pohyb : uhlazený, volný a nenucený s výrazem velké moci a síly. Při pohledu z boku nesmí být vidět žádná omezení předních a velká síla zadních končetin, bez ohýbání v zápěstí a kotníku. Při pohybu k posuzovateli nesmí být patrné vybočení v loktech.Když se vzdaluje, nesmí být ani náznak kravského postoje. Se zvyšující se rychlostí pohybu se tlapky přibližují ke středu tíhové linie.
Temperament : Chesapeake má nadání ukazovat jasné a šťastné vlohy s inteligentním výrazem. Statečnost, vůli pracovat a ostražitost, nos, inteligence a láska k vodě, všeobecné kvality a hlavně vlohy by měly být dány prvotní úvahou  v selekci a chovu CHBR.
Diskvalifikace::  vlastnosti, které nejsou uvedeny v charakteristice plemene
                          -   předkus, podkus,
                          -   paspárky na zadních končetinách
     -  kudrnatá srst mimo určená místa
     -  praporce srsti delší než 4,5 cm
     -  černá barva srsti
     -  bílá barva jinde, než hrudník, břicho, prsty a záprstí
      Dobré osrstění a celková vyrovnanost v typu mají při posuzování přednost před všemi výsledky bodovacích tabulek. Chesapeak musí být celkově proporcionální. Pes s výbornou srstí, který je v ostatních bodech vyrovnaný, má být upřednostněn před takovým, který je v některých ohledech vynikající ale v jiných slabý.
 
Kladné bodové měřítko:
Hlava, vč. mordy, uší a očí……  16
Krk………………………………4
Ramena a hřbet……………..…  12
Zadní končetiny……………...... 12
Mechanika pohybu………..….... 12
Barva……………………............. 4
Trup……………………....…… 10
Kvalita osrstění……………....... 18
Celkový vzhled…………………12
 
Celkem……………………….. 100
 
Přibližné míry:
- délka hlavy ( nos – týlní hrbol)               - 24,13 – 25,04 cm
obvod přes uši                                            - 50,08 – 53,34 cm
obvod čenichu pod očima                          - 25,04 – 26,67 cm
délka uší                                                      - 10,43 – 12,07 cm
rozteč očí                                                    - 6,35 -    6,78 cm
obvod šíje u ramen                                     - 50,08 – 55,88 cm
obvod boků                                                 - 60,96 – 63,05 cm
délka trupu (týl – kořen ocasu)                  - 86,36 – 88,09 cm
obvod horní části stehna                             - 48,25 – 50,08 cm
od ucha k uchu přes čenich                         - 12,07 – 15,24 cm
od týlního hrbolu ke kohoutku                   - 22,86 – 24,53 cm
od lokte k lokti přes ramena                        - 63,05 – 66,04 cm
 
Poznámka: Psi musí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá v šourku.

 

V originálním znění FCI:


FÉDÉRATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE
SECRÉTARIAT GÉNÉRAL: 13, Place Albert I - B 6530 THUIN (Belg.)
FCI - Standard N° 263/12.03.1999/GB
CHESAPEAKE BAY RETRIEVER


ORIGIN : USA.

DATE OF PUBLICATION OF THE VALID ORIGINAL

STANDARD : 14.02.1995

UTILIZATION : Retriever equally proficient on land and in the water.

FCI-CLASSIFICATION: Group 8 Retrievers-Flushing

                                                        Dogs-Water Dogs.

                                                        Section 1 Retrievers.

                                                        With working trial.

GENERAL APPEARANCE : Equally proficient on land and in the water, the Chesapeake Bay Retriever was developed along the Chesapeake Bay to hunt waterfowl under the most adverse weather and water conditions, often having to break ice during the course of many strenuous multiple retrieves. Frequently the Chesapeake must face wind, tide and long cold swims in its work. The breed's characteristics are specifically suited to enable the Chesapeake to function with ease, efficiency and endurance. In head, the Chesapeake's skull is broad and round with a medium stop. The jaws should be of sufficient length and strength to carry large game birds with an easy, tender hold. The double coat consists of a short, harsh, wavy outer coat and a dense, fine, wooly undercoat containing an abundance of natural oil and is ideally suited for the icy rugged conditions of weather the Chesapeake often works in. In body, the Chesapeake is a strong, well-balanced, powerfully built animal of moderate size and medium length in body and leg, deep and wide in chest, the shoulders built with full liberty of movement, and with no tendency to weakness in any feature, particularly the rear. The power though, should not be at the expense of agility or stamina. Size and substance should not be excessive as this is a working retriever of an active nature. Distinctive features include eyes that are very clear, of yellowish or amber hue, hindquarters as high or a trifle higher than the shoulders, and a double coat which tends to wave on shoulders, neck, back and loins only.

IMPORTANT PROPORTIONS : Height from the top of the shoulder blades to the ground should be slightly less than the body length from the breastbone to the point of buttocks. Depth of body should extend at least to the elbow. Shoulder to elbow and elbow to ground should be equal.

BEHAVIOUR/TEMPERAMENT : The Chesapeake is valued for its bright and happy disposition, intelligence, quiet good sense, and affectionate protective nature. Courage, willingness to work, alertness, nose, intelligence, love of water, general quality and, most of all, disposition should be given primary consideration in the selection and breeding of the Chesapeake Bay Retriever. Extreme shyness or extreme aggressive tendencies are not desirable in the breed either as a gun dog or companion.

HEAD:

CRANIAL REGION :

Skull : Broad and round.

Stop : Medium stop.

FACIAL REGION :

Nose : Nasal bridge medium short.

Muzzle : Approximately the same length as the skull, tapering pointed but not sharp.

Lips : Thin, not pendulous.

Jaws/Teeth : Scissors bite is preferred, but a level bite is acceptable.

Eyes : Are to be medium large, very clear, of yellowish or amber color and wide apart. Intelligent expression.

Ears : Are to be small, set well up on the head, hanging loosely, and of medium leather.

NECK : Should be of medium length with a strong muscular appearance, tapering to the shoulders.

BODY : Of medium length, neither cobby nor reached, but rather approaching hollowness from underneath as the flanks should be well tucked up.

Topline : Should show the hindquarters to be as high as or a trifle higher than the shoulders.

Back : Short, well coupled and powerful.

Chest: Strong, deep and wide. Rib cage barrel, round and deep.

TAIL Of medium length; medium heavy at the base. The tail should be straight or slightly curved and should not curl over back or side kink.

LIMBS

FOREOUARTERS : There should be no tendency to weakness in the forequarters. They are medium in length and straight, showing good bone and muscle. The front legs should appear straight when viewed from front or rear.

Shoulders : Should be sloping with full liberty of action, plenty of power and without any restrictions of movement.

Pasterns : Slightly bent and of medium length. Dewclaws may be removed.

HINDQUARTERS : Good hindquarters are essential. They should show fully as much power as the forequarters. There should be no tendency to weakness in the hindquarters. Hindquarters should be especially powerful to supply the driving power for swimming. Legs should be medium length and straight, showing good bone and muscle. The hind legs should look straight when viewed from the front or rear. Dewclaws, if any, must be removed from the hind legs.

Stifles : Well angulated.

Hocks : The distance from hock to ground should be of medium length.

FEET : Well webbed harefeet, of good size with toes well-rounded and close.

GAIT / MOVEMENT : The gait should be smooth, free and effortless, giving the impression of great power and strength. When viewed from the side, there should be good reach with no restrictions of movement in the front and plenty of drive in the rear, with good flexion of the stifle and hock joints. Coming at you, there should be no sign of elbows being out. When the Chesapeake is moving away from you, there should be no sign of cowhockness from the rear. As speed increases, the feet tend to converge toward a center line of gravity.

COAT:

HAIR : Coat should be thick and short, nowhere over 1 1/2 inches (4 cm) long, with a dense, fine, woolly undercoat. Hair on the face and legs should be very short and straight with a tendency to wave on the shoulders, neck, back and loins only. Moderate feathering on rear of hindquarters and tail is permissible. The texture of the Chespeake's coat is very important, as the Chesapeake is used for hunting under all sorts of adverse weather conditions, often working in ice and snow. The oil in the harsh outer coat and woolly undercoat is of extreme value in preventing the cold water from reaching the Chesapeake's skin and aids in quick drying. A Chesapeake's coat should resist the water in the same way that a duck's feathers do. When the Chesapeake leaves the water and shakes, the coat should not hold water at all, being merely moist.

COLOUR :The colour of the Chesapeake Bay Retriever must be as nearly that of its working surroundings as possible. Any colour of brown, sedge or deadgrass is acceptable, self-coloured Chesapeakes being preferred. One colour is not to be preferred over another. A white spot on the breast, belly, toes, or back of the feet (immediately above the large pad) is permissible, but the smaller the spot the better, solid coloured preferred. The colour of the coat and its texture must be given every consideration when judging on the bench or in the ring. Honorable scars are not to be penalized.

SIZE AND WEIGHT :

Height: Males should measure 23 to 26 inches; (58-66cm); Females should measure 21 to 24 inches; (53-61cm).

Oversized or undersized animals are to be severely penalized.

Weight : Males should weigh 65 to 80 pounds (29,5-36,5kg); females should weigh 55 to 70 pounds (25-32kg).

FAULTS : Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness with which the fault should be regarded should be in exact proportion to its degree.

ELIMINATING FAULTS :
• Specimens lacking in breed characteristics.
• Teeth overshot or undershot.
• Declaws on the hind legs.
• Coat curly or with a tendency to curl all over the body.
• Feathering on the tail or legs over 1 3/4 inches (4,5 cm) long.
• Black coloured.
• White on any part of the body except breast, belly, toes, or back of feet.
The question of the coat and general type of balance takes precedence over any scoring table which could be drawn up. The Chesapeake should be well proportioned, an animal with a good coat and well balanced in other points being preferable to one excelling in some but weak in others.
 SCALE OF POINTS :
• Head, including lips, ears and eyes
 16
• Neck 
4
• Shoulders and body
12
• Hindquarters and stifles 
12
• Elbows, legs and feet 
12
• Colour
4
• Stem and tail
10
• Coat and texture 
18
• General conformation
12
 
100
APPROXIMATE MEASUREMENTS :
  INCHES
• Length head, nose to occiput  9 1/2 to 10
• Girth at ears  20 to 21
• Muzzle below eyes 10 to 10 1/2
• Length of ears 4 1/2 to 5
• Width between eyes 2 1/2 to 2 3/4
• Girth neck close to shoulder 20 to 22
• Girth at flank 24 to 25
• Length from occiput to tail base 34 to 35
• Girth upper thigh 19 to 20
• From root to root of ear, over skull 5 to 6
• Occiput to top shoulder blades 9 to 9 1/2
• From elbow to elbow over the shoulders 25 to 26
N.B. : Males should have two apparently normal testicles fully descended into the scrotum.


 

 

Přihlášení do členské sekcewebdesign