Dotaz Ing. František Korda, hlavního poradce chovu pro retrievery KCHLS
Dobrý den,
Vážená paní Tichá , tisková mluvčí ČMKU
Klub chovatelů loveckých slídičů(KCHLS) se na Vás obrací s prosbou. V roce 2022 KCHLS podalo stížnost na předsednictvo ČMKU pro porušení jednotných chovných podmínek Retriever klubem (RK) na výstavách RK kde probíhalo měření psů a fen v rozporu s chovnými podmínkami. Nyní se objevují různé fámy, napadání. Proto se na Vás obracíme s prosbou, zda by bylo možné od Vás získat popis celého šetření a jeho výsledek.
Za výbor KCHLS Ing. František Korda
Hlavní poradce chovu pro retrievery
Odpověď Vladimíry Tiché, tiskové mluvčí ČMKU
Vážení,
Předsednictvo ČMKU se v průběhu roku 2022 zabývalo stížností na porušení podmínek pro zařazení do chovu na výstavě pořádané Retriever klubem. Jen pro upřesnění. Retriever klub a Klub chovatelů loveckých slídičů spolu uzavřely smlouvu (tak, jak to požaduje Zápisní řád ČMKU) o minimálních podmínkách pro zařazení do chovu. Tuto smlouvu kluby uzavřely na jednání organizovaném přímo Českomoravskou kynologickou unií. Jedním z dále dohodnutých bodů je i otázka měření kohoutkové výšky a kontroly chrupu, tedy ověření části podmínek pro zařazení do chovu. V dohodě mezi kluby je uvedeno, že kohoutková výška dle standardu, musí být oficiálně doložena změřením rozhodčím z exteriéru na výstavě, nebo na jarním svodu. Měření na JS bude uznáno pouze u jedinců starších 1 roku. Individuální měření může provést pouze rozhodčí z exteriéru skupiny FCI 8 a musí být členem příslušných klubů viz. Seznam rozhodčích. Informaci oba kuby zveřejnily.
Problém, který Předsednictvo ČMKU projednávalo, se týkal právě měření kohoutkové výšky. Na výstavě pořádané Retriever klubem rozhodčí neměřili kohoutkovou výšku při posuzování jednotlivých plemen v kruzích, ale ke kontrole došlo až po posuzování. Údajně kohoutkovou výšku měřili rozhodčí, kteří výstavu posuzovali a údaje byly potvrzeny jejich razítky. Jednalo se o zahraniční rozhodčí, kteří tuto činnost ale následně písemně odmítli s tím, že žádné měření neprováděli. V praxi kohoutkovou výšku měřil čekatel, který ale potvrdil, že do PP psů nic nepsal a v žádném případě nepoužíval razítko jiného rozhodčího.
KCHLS si na nekorektní přistup stěžoval Předsednictvu ČMKU, ale v rámci slušného přístupu k vystavovatelům, kteří za problém nemohli, nechtěl rušit získané chovnosti. Předsednictvo ČMKU se problémem zabývalo opakovaně. Čekalo se na informace od Retriever klubu a to nejen o tom, jak k dohodě neodpovídajícímu postupu došlo, ale i k potrestání za problém zodpovědných funkcionářů- pořadatelů výstavy. Předsednictvo ČMKU si mimo jiné vyžádalo i stanovisko právního zástupce. Ten zkonstatoval (viz. Zápis z jednání P ČMKU 25.10.2022), že jednáním pořadatelky pí R. S. došlo k porušení pravidel, na nichž se chovatelské kluby Retriever klub CZ z.s. a Klub chovatelů loveckých slídičů, z.s. závazně dohodly. Informace od právního zástupce ČMKU byla předána oběma klubům na vědomí.
Následně Retriever klub informoval P ČMKU o výsledku šetření a postihu pořadatelky pí R. S. Klub potvrdil ukončeným kárným řízením porušení předpisů a v rámci svých pravomocí vyslovil postih. Vzhledem k pozitivnímu přístupu a spolupráci Retriever klubu Předsednictvo ČMKU považuje případ za uzavřený.
Pokud by se měl případ srozumitelně shrnout, lze konstatovat že: „Na výstavě pořádané Retriever klubem došlo k porušení dohodnutých podmínek pro zařazení do chovu. Z vyjádření právníka i z vyjádření Retriever klubu vyplývá, že podmínky byly opravdu porušeny. Retriever klub potrestal chybující pořadatelku ve své pravomoci. Psům a fenám, kteří splnili touto výstavou podmínky pro zařazení do chovu, nebude chovnost zpochybněna.
Řešení sporů mezi chovatelskými kluby není záležitostí příjemnou. V uvedeném případě se ale nejednalo o problém vzniklý mezi chovatelskými kluby, ale o porušení dohodnutých předpisů jednotlivcem . Na chovatelských klubech je, aby své funkcionáře pečlivě vybíraly a jejich činnost kontrolovaly.
Vladimíra Tichá
tisková mluvčí ČMKU