STANOVY KLUBU CHOVATELŮ LOVECKÝCH SLÍDIČŮ

Klub chovatelů loveckých slídičů, dále jen (KCHLS nebo klub) je samostatný právní subjekt s chovatelskou pravomocí. Byl založen na principu sdružování fyzických a právnických osob dle zákona č. 83/1990 Sb. o sdružování občanů, v současné době je zapsán ve spolkovém rejstříku podle příslušných ustanovení zákona č. 89/2012 sb., občanského zákoníku.

Název klubu (spolku): Klub chovatelů loveckých slídičů, z. s.
Sídlo: Lešanská 1176/2a, 141 00 Praha 4

Klub vyvíjí činnost jen na území České republiky. Stanovy, které jsou základním dokumentem klubu, určují:
– název a sídlo spolku
– účel spolku
– náplň činnosti
– podmínky členství
– práva a povinnosti členů
– orgány klubu včetně statutárního orgánu
– pobočné spolky
– zásady finančního hospodaření
Jednotlivé úseky činnosti klubu a jeho orgánů jsou konkretizovány v organizačním řádu.

 

I. Poslání klubu – účel spolku

 

  1. Řídit a zodpovídat za chov čistokrevných plemen loveckých slídičů, vodních psů a přinašečů, sdružených v KCHLS. Na základě nejnovějších poznatků genetiky zlepšovat chovnou základnu v rámci platných standardů FCI, organizačního a zápisního řádu ČMKU a KCHLS, se zřetelem na zachování přirozených vloh každého plemene včetně zachování zdraví každého plemene sdruženého v KCHLS. Vytvářet podmínky pro rozvoj chovatelské, výcvikové, výstavní a jiné klubové činnosti na demokratických principech. Cílevědomě pečovat o zvelebení chovu, propagovat jeho rozšíření a zušlechtění, provádět odborně publicistickou činnost.
  2. Pořádat klubové a speciální výstavy, svody, přehlídky chovných jedinců, klubové zkoušky, Memoriál Mileny Štěrbové a Rožmberský pohár ve spolupráci s ČMKJ, ČMKU, ČMMJ a AMČR. Zkoušky organizované KCHLS jsou národními, nebo mezinárodními soutěžemi.
  3. Výbor klubu pověřuje organizací daných akcí pobočné spolky
  4. Vzdělávat členy v otázkách kynologických, odborných a etických.

 

II. Náplň činnosti

 

  1. Stanovuje podmínky chovnosti pro jednotlivá plemena v něm sdružená.
  2. Vydávat materiály pro zvýšení informovanosti a odborné vzdělanosti svých členů.
  3. Spolupracovat s ostatními právnickými a fyzickými osobami na úseku chovu, výcviku a při pořádání kynologických akcí.
  4. Spolupracovat s ostatními chovatelskými kluby v ČR a navazovat kontakty se zahraničními kluby a chovateli.
  5. Rozšiřovat činnost na základě podnětů, návrhů a připomínek členů ze schůzí sekcí a pobočných spolků.
  6. Navrhovat nové čekatele na funkci rozhodčích pro posuzování exteriéru.
  7. Rozšiřovat členskou základnu.
  8. Zajišťovat chovatelský servis členům i nečlenům. Nečlenové mohou chovat na jedincích, kteří 100 % splňují chovné podmínky klubu, bez výjimek. Výbor klubu stanoví ceník poplatků, které musí být uhrazeny po narození štěňat a poplatku za klubové akce, zkoušky a soutěže. Tyto poplatky zaplatí chovatel na účet klubu. Poplatky pro nečleny klubu se mohou lišit od poplatků pro členy klubu.

 

III. Členství

 

  1. Členem KCHLS se může stát každá fyzická osoba, majitel, držitel plemene slídičů, přinašečů a vodních psů s průkazem původu, též příznivec těchto plemen, ačkoli je nevlastní.
  2. Nezletilí mohou být členy KCHLS se souhlasem svých zákonných zástupců. Nemají aktivní ani pasivní volební právo.
  3. Členem klubu může být i cizí státní příslušník.
  4. Členem klubu nemůže být fyzická osoba, která obchod se psy zprostředkovává za účelem zisku, případně dodává psy osobám obchodujícím se psy.
  5. Klub přijímá do své evidence zájemce o členství prostřednictvím Žádosti o členství, která je online. Člen při vyplňování žádosti vždy zvolí pobočný spolek, pod který chce spadat. Spadat může vždy pouze pod jeden z pobočných spolků klubu. Jejich data jsou ukládána do matriky, která je vedena formou elektronické databáze. Matrika eviduje stávající a nové členy na základě trvajícího členství, nebo vyplněné a uhrazené Žádosti o členství, nebo úhrady prodloužení členství.
  6. Členství vzniká schválením Žádosti o členství výborem klubu na základě návrhu schválení výborem pobočného spolku a zaplacením členského příspěvku a administrativního poplatku. Členství trvá 24 měsíců od zaplacení. K datu zaplacení členského příspěvku a administrativního poplatku vydá matrika Členský průkaz s členským číslem v elektronické podobě. Žádosti o členství budou dle data přijetí navrhovány ke schválení nejbližší schůzí výboru pobočného spolku a schvalovány nejbližší schůzí výboru klubu. V případě zamítnutí žádosti o členství, je zájemce o členství o této skutečnosti vyrozuměn. Výbor klubu není povinen uvádět důvody zamítnutí žádosti.
  7. Členské příspěvky se platí klubu na dobu 24 měsíců a musí být uhrazeny vždy nejpozději 24 měsíců od uhrazení Žádosti o členství, nebo od uhrazení předešlých Členských příspěvků prodlužujících členství o 24 měsíců. Výbor může lhůtu pro zaplacení prodloužit max. o tři měsíce.
  8. Výbor klubu může propůjčit čestné členství.

 

IV. Práva členů

Člen KCHLS má právo:

  1. být zván a účastnit se všech akcí pořádaných klubem,
  2. volit a být volen do orgánů KCHLS, kromě osob mladistvých,
  3. podílet se na hospodářské činnosti klubu,
  4. využívat všech služeb a výhod klubu, pokud jsou stanoveny podmínky,
  5. podávat návrhy, dotazy a stížnosti orgánům klubu,
  6. být informován o hospodaření KCHLS,
  7. získávat informace zejména prostřednictvím klubové webové stránky, resp. dalších tiskovin, vydávaných KCHLS nebo jednotlivými pobočnými spolky (chovné knihy, zpravodaje sekcí apod.),
  8. být přítomen jednání orgánů KCHLS, jestliže se předmět jednání přímo dotýká jeho osoby s právem se k věci vyjádřit,
  9. podílet se na činnosti KCHLS.

 

V. Povinnosti členů

 

Člen KCHLS je povinen:

  1. řídit se stanovami klubu a obecně platnými právními normami, které se vztahují ke kynologii, dále pak usneseními orgánů klubu, ČMKJ a ČMKU,
  2. řádně plnit úkoly vyplývající z funkcí v orgánech KCHLS, do kterých byl se svým souhlasem zvolen,
  3. oznámit neprodleně matrikáři změny, ovlivňující evidenci jeho členství v KCHLS,
  4. plnit včas finanční povinnosti stanovené klubem,
  5. chovat pouze psy s PP FCI. Chov psů bez PP FCI, nebo pod hlavičkou jiných organizací, než FCI je důvodem k vyloučení majitele psa či feny z KCHLS.
  6. Člen se zavazuje dodržovat platné právní předpisy a přijaté normy KCHLS.

 

VI. Zánik členství

 

Členství zaniká:

  1. vystoupením člena na základě písemného oznámení s platností od data doručení předsedovi KCHLS,
  2. nezaplacením členského příspěvku na příslušné období ve stanovené lhůtě,
  3. zrušením členství po pravomocně skončeném kárném řízení dle kárného řádu,
  4. úmrtím člena,
  5. zánikem KCHLS.

 

VII. Organizační strukturu spolku tvoří:

 

  1. Orgány Klubu chovatelů loveckých slídičů:
    a. konference klubu – nejvyšší orgán klubu
    b. výbor klubu – statutární orgán klubu
    c. kontrolní komise
    d. kárná komise
    e. výcviková rada
  2. Pobočné spolky a jejich orgány (bod X. stanov)

ad 1a. Konference klubu

Je nejvyšším klubovým orgánem, který schvaluje změny stanov a dalších organizačně–právních norem KCHLS, např. organizačního, zápisního, kárného řádu. Stanovuje směr činnosti klubu na další období, hlavní cíle chovatelské a výcvikové práce k naplnění poslání klubu. Konference může být svolána kdykoliv během volebního období z důvodu odvolání (změny) orgánů klubu nebo některého z nich a k nové volbě (změně) orgánů klubu nebo některého z nich, jestliže o to požádá nadpoloviční většina členů klubu, kontrolní komise nebo výbor klubu. Počet delegátů konference je 41. Počet delegátů za jednotlivé pobočné spolky je určen poměrem počtu členů pobočného spolku vůči celkovému počtu členů klubu. Rozhodující období pro určení počtu delegátů konference za jednotlivé pobočné spolky určuje Výbor klubu.
Zvolení delegáti konference KCHLS mohou přijímat rozhodnutí i mimo řádně svolanou konferenci. V takovém případě osoba (výbor KCHLS, kontrolní komise), která je jinak oprávněna svolat konferenci výboru KCHLS, předloží návrh usnesení výboru KCHLS delegátům konference k vyjádření, s oznámením lhůty, ve které mají učinit písemné nebo elektronické vyjádření. Nevyjádří-li se delegát konference ve lhůtě, platí, že nesouhlasí. Osoba, která předložila návrh usnesení, pak zveřejní výsledky na webových stránkách KCHLS a následně s nimi seznámí další řádnou konferenci. Volební období delegátů i konference je čtyřleté.

ad 1b. Výbor klubu je výkonným a statutárním orgánem klub

a) Řídí činnost klubu během volebního období, které je čtyřleté
b) Výbor klubu má 7 nebo 9 členů, o počtu členů výboru rozhoduje konference. Výbor volí ze svého středu předsedu a místopředsedu klubu.
c) V průběhu volebního období může výbor klubu kooptovat dva členy bez ohledu na výsledky hlasování (nejsou voleni náhradníci). Musí být ze stejné pobočného spolku jako ti, kteří z výboru odcházejí. Kooptace se nevztahuje na funkci předsedy. V případě potřeby volí nového předsedu ze svého středu členové stávajícího výboru.
d) Výbor klubu pracuje podle plánu činnosti v souladu s usnesením konference. Na svá jednání zve podle potřeby zástupce pobočných spolků, kontrolní komise, kárné komise, poradce chovu.
e) Odvolává člena výboru pro neplnění povinností vyplývajících z jeho funkce či zařazení. Odvolán může být i člen, který nerespektuje usnesení výboru či konference klubu. Odvolání musí být odsouhlaseno prostou většinou hlasů členů výboru KCHLS.
f) Navrhuje ČMKU na základě písemné žádosti žadatele, adresované výboru a projednané příslušným výborem pobočného spolku, čekatele na funkci rozhodčího z exteriéru pro jednotlivá plemena sdružená v KCHLS.
g) Schvaluje a odvolává jednotlivé poradce chovu na základě doporučení příslušného výboru pobočného spolku.
h) Projednává a schvaluje návrhy chovných podmínek podaných pobočným spolkem.
i) Ve zvlášť závažných případech nařizuje pobočnému spolku provedení opatření ve prospěch plemene.
j) O usneseních výbor hlasuje. Pro přijetí usnesení je nutná nadpoloviční většina přítomných členů výboru.
k) Jménem výboru klubu jednají jako statutární představitelé předseda, místopředseda a jednatel, a to každý z nich samostatně, případně další osoby pověřené těmito představiteli.
l) Výbor KCHLS dále schvaluje na návrh pobočného spolku:
– plán akcí
– rozhodčí
– přijetí nových členy
m) Návrhy výboru pobočného spolku, tedy plán akcí, návrh rozhodčích, přijetí nových členů, návrh chovných podmínek a poradců chovu, výbor klubu zamítne pouze pokud je takový návrh v rozporu se zákony, nebo ujednáním vyšších kynologických norem.

 

ad 1c. Kontrolní komise

a) kontrolní komise je tříčlenná. Člen kontrolní komise nesmí být v přímém příbuzenském vztahu s členem výboru klubu nebo členem kárné komise
b) kontroluje:
– 1x ročně hospodaření klubu,
– plnění plánu činnosti výboru a jeho jednotlivých členů, práci pobočných spolků.
c) Může provádět namátkové kontroly dle vlastního plánu.
d) Kontroluje plnění povinností členů klubu, při zjištění porušení členské kázně.
e) Podává návrhy k dalšímu řízení kárné komisi.
f) Předseda kontrolní komise se zúčastňuje schůzí výboru klubu s hlasem poradním.
g) Výsledky kontrol projedná s předsedou KCHLS a výsledky zveřejňuje v materiálech KCHLS nebo na webových stránkách KCHLS

 

ad 1d. Kárná komise

Kárným orgánem KCHLS je tříčlenná kárná komise. Řeší kárná provinění členů KCHLS. Odvolacím orgánem je ve druhém stupni kontrolní komise a ve třetím stupni výbor KCHLS. Kárná komise se řídí kárným řádem KCHLS. Člen kárné komise nesmí být členem výboru ani členem kontrolní komise. Ze své činnosti se zodpovídá konferenci klubu.

 

VIII. Finanční hospodaření klubu

  1. Klub hospodaří podle předem schváleného ročního rozpočtu.
  2. Finanční prostředky jsou vedeny na BÚ peněžního ústavu.
  3. Účetní evidence je vedena podle obecně platných zásad finančního hospodaření a platných zákonů.
  4. Hospodaření klubu kontroluje kontrolní komise.
  5. Finanční příjmy klubu tvoří zejména:
    – členské příspěvky a administrativní poplatky,
    – poplatky za služby členům,
    – poplatky za služby nečlenům,
    – příjmy z výstav, svodů, zkoušek a kynologických soutěží,
    – dary, dotace, subvence a úroky.
  6. Klub bude finanční prostředky přerozdělovat pobočným spolkům podle schváleného klíče navrženého a schváleného výborem klubu.

 

IX. Členská kázeň

 

Za porušení členské kázně (tj. porušení platných norem klubu nebo norem s vyšší právní účinností) se zavádí s členem kárné řízení. Všichni zvolení funkcionáři KCHLS jsou při podezření na kárné provinění člena KCHLS povinni tuto skutečnost oznámit předsedovi kontrolní komise.

 

X. Pobočné spolky

 

1. Pobočné spolky jsou základním a rozhodujícím článkem organizační struktury Klubu chovatelů loveckých slídičů. Členové v nich organizují svoji zájmovou činnost ve smyslu stanov. Pobočné spolky rozhodují o všech otázkách, týkajících se jejích činností, pokud stanovami není určeno, že o věci rozhoduje konference, výbor KCHLS., kontrolní nebo kárná komise KCHLS.

2. Pobočné spolky se vytvářejí na zásadě příslušnosti k jednotlivým plemenům, a to usnesením Ustavující členské schůze o založení pobočného spolku, přijetím stanov Klubu chovatelů loveckých slídičů, z.s., ustanovením názvu pobočného spolku, v němž musí být vždy obsažena zkratka názvu Klubu chovatelů loveckých slídičů – KCHLS, název pobočného spolku vycházející z prezentovaných plemen a zkratka p.s. (pobočný spolek), zvolením orgánů pobočného spolku a zápisem do veřejného rejstříku, přičemž návrh na zápis pobočného spolku do veřejného rejstříku podává Klub chovatelů loveckých slídičů, z.s., tj. výbor Klubu chovatelů loveckých slídičů, z.s., který vznik pobočného spolku odsouhlasuje. Pobočný spolek může vzniknout, má-li alespoň 200 členů.

Navržené pobočné spolky ke dni schválení stanov jsou:

 

KCHLS retrieveři, p.s., který prezentuje členskou základnu původních sekce retrieverů, evidovanou v matrice klubu.

KCHLS slídiči a vodní psi, p.s., který prezentuje členskou základnu původní sekce Welshšpringeršpaněl, sekce Anglický špringeršpaněl, sekce Anglický kokršpaněl, sekce Vodní psi, španělé a kooikerhondje a sekce Německý křepelák, evidovanou v matrice klubu.

 

Jejich činnost je zahájena Ustavující členskou schůzí.

 

3. Pobočný spolek má svou právní subjektivitu danou těmito stanovami a může samostatně vystupovat a svým jménem jednat. Samostatně hospodaří se svým majetkem, může majetek nabývat a tento také pozbývat – převádět.

4. Pobočný spolek se zrušuje, činí-li počet jeho členů méně než třicet, popř. rozhodnutím členské schůze pobočného spolku, přijatým kvalifikovanou většinou. Současně členská schůze musí rozhodnout o vypořádání práv a závazků zaniklého pobočného spolku a o naložení s jeho majetkem. Stejně tak může rozhodnout o svém rozdělení, pokud budou zachovány podmínky čl. X odst. 2 těchto stanov.

5. Nesplní-li pobočný spolek své úkoly vyplývající ze stanov po dobu delší než jeden rok, může výbor KCHLS iniciovat svolání mimořádné konference tohoto pobočného spolku. V tomto případě se mimořádné konference účastní též výborem KCHLS pověřený zástupce. Nezjedná-li pobočný spolek v době do dvou měsíců nápravu nebo nepodaří-li se mimořádnou konferenci svolat, může výbor KCHLS uložit pobočnému spolku pokutu do výše 120 000,- Kč, v tom případě jde výtěžek z této pokuty na účet KCHLS.

6. V případě zrušení pobočného se majetek pobočného spolku převádí na klub. V takovém případě přebírá klub závazky zrušeného pobočného spolku maximálně do výše převzatého majetku.

 

Článek 1.
Orgány pobočného spolku

Orgány pobočného spolku tvoří:
– konference pobočného spolku,
– výbor pobočného spolku,
– kontrolní komise pobočného spolku,
– chovatelská rada pobočného spolku.

 

Článek 2.
Konference pobočného spolku

  1. Konference pobočného spolku je nejvyšším orgánem pobočného spolku, do jejíž působnosti spadá rozhodování o všech otázkách týkajících se její činnosti.
  2. Konference pobočného spolku se schází nejméně jedenkrát za čtyři roky. Členská základna je na ní zastoupena delegáty. Počet delegátů na Konferenci pobočného spolku je 13-27. Počet delegátů Konference pobočného spolku i způsob jejich volby určuje Výbor pobočného spolku. Konference pobočného spolku může být svolána kdykoliv během volebního období z důvodu odvolání (změny) orgánů pobočného spolku nebo některého z nich a k nové volbě (změně) orgánů pobočného spolku nebo některého z nich, jestliže o to požádá nadpoloviční většina členů pobočného spolku, kontrolní komise nebo výbor pobočného spolku.
  3. V rámci všeobecné působnosti Konference pobočného spolku zejména:
    a) schvaluje plán činnosti a plán hospodaření pobočného spolku,
    b) projednává a schvaluje zprávy o činnosti výboru a kontrolní komise pobočného spolku a zprávy o hospodaření pobočného spolku za uplynulé období,
    c) volí a odvolává členy výboru a členy kontrolní komise,
    d) volí delegáty na konferenci klubu,
    e) navrhuje kárné komisi klubu postih v případě kázeňských provinění členů klubu
    f) rozhoduje o zrušení pobočného spolku s likvidací nebo o jeho přeměně,
    g) rozhoduje o věcech uložených jí těmito stanovami nebo které do své působnosti určí.

 

Článek 3.
Výbor pobočného spolku je výkonným a statutárním orgánem pobočného spolku

 

  1. Výbor pobočného spolku je jeho výkonným orgánem v období mezi Konferencemi pobočného spolku. V tomto rámci rozhoduje o všech běžných otázkách spojených s činností pobočného spolku, zejména v oblasti hospodaření, odborné a metodické činnosti.
  2. Výbor pobočného spolku je povinen odpovědně projednávat zprávy a návrhy, které mu ve vztahu k činnosti pobočného spolku písemně předložila kontrolní komise pobočného spolku, zejména k nim zaujmout stanovisko a učinit potřebná opatření. Rozpory mezi výborem a kontrolní komisí pobočného spolku nevyřešené dohodou, řeší kontrolní komise KCHLS.
  3. Výbor pobočného spolku je volen na období čtyř let, výbor pobočného spolku je nejméně pětičlenný, o počtu členů rozhoduje Konference pobočného spolku. Výbor volí ze svého středu předsedu a místopředsedu pobočného spolku. Při své činnosti se výbor pobočného spolku řídí stanovami a usneseními Konference pobočného spolku. Za svoji činnost odpovídá Konferenci pobočného spolku, jí je povinen pravidelně skládat účty ze své činnosti.
  4. Jménem výboru pobočného spolku jednají jako statutární představitelé předseda a místopředseda pobočného spolku, každý z nich samostatně, případně další osoby pověřené těmito představiteli.
  5. Výbor pobočného spolku schvaluje vedoucí sekcí klubu.
  6. Výbor pobočného spolku projedná a předkládá ke schválení výboru KCHLS. jednotlivé poradce chovu, chovné podmínky a čekatele na funkci rozhodčích z exteriéru jednotlivých příslušných plemen.

 

Článek 4.
Kontrolní komise pobočného spolku

 

  1. Kontrolní komise pobočného spolku je volena na období čtyř let.
  2. Je tříčlenná. Členství v kontrolní komisi je neslučitelné s členstvím ve výboru pobočného spolku a výboru klubu a s funkcí likvidátora.
  3. Kontrolní komise pobočného spolku je jeho kontrolním orgánem. Je oprávněna kontrolovat veškerou činnost pobočného spolku zejména plnění usnesení Konferencí pobočného spolku a hospodaření pobočného spolku. Za svoji činnost odpovídá Konferenci pobočného spolku a je povinna jí skládat účty, nejčastěji formou zpráv o činnosti a zpráv o hospodaření.
  4. Předseda kontrolní komise pobočného spolku, popř. jiný člen komisí určený je oprávněn účastnit se schůzí výboru pobočného spolku s hlasem poradním.
  5. O působnosti a pravomoci kontrolní komise pobočného spolku platí přiměřeně ustanovení čl. VII. ad 1d. stanov.

Článek 5.
Finanční hospodaření pobočného spolku

 

  1. Pobočný spolek hospodaří podle předem schváleného ročního rozpočtu,
  2. finanční prostředky jsou vedeny na BÚ peněžního ústavu,
  3. účetní evidence je vedena podle obecně platných zásad finančního hospodaření a platných zákonů,
  4. hospodaření pobočného spolku kontroluje kontrolní komise,
  5. finanční příjmy pobočného spolku tvoří zejména:
    – podíl na členských příspěvcích klubu,
    – poplatky za služby členům,
    – poplatky za služby nečlenům,
    – příjmy z výstav, svodů, zkoušek a kynologických soutěží,
    – dary, dotace, subvence a úroky.

Článek 6.
Chovatelská rada pobočného spolku

 

  1. Chovatelská rada pobočného je složena z předsedy chovatelské rady (hlavního poradce chovu pobočného spolku) a dále pak z poradců chovu jednotlivých sekcí (či plemen) sdružených v KCHLS.
  2. Chovatelská rada pobočného spolku podává návrhy na jmenování a odvolání poradců chovu jednotlivých plemen výboru pobočného spolku.
  3. Hlavním posláním chovatelské rady pobočného spolku je zkvalitňování chovu jednotlivých plemen sdružených v KCHLS dle standardu FCI, včetně sledování zdravotního stavu.
  4. Chovatelská rada dbá na dodržování zásad zejména zákona č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů a provádí namátkové kontroly zdravotního stavu psů členů KCHLS. příslušných danému pobočnému spolku.

XI. Zánik KCHLS

 

  1. Klub zanikne dobrovolným zrušením nebo sloučením, rozhodne-li o tom tříčtvrtinová většina delegátů konference klubu. Nebude-li možno již konferenci klubu svolat, rozhodne o zániku čtyřpětinová většina hlasů výboru klubu. Orgán, který rozhodne o zániku klubu, také rozhodne ve smyslu ustanovení občanského zákoníku o tom, jak naložit s majetkem klubu.

 

XII. Platnost stanov klubu

 

Návrh těchto stanov schválila konference KCHLS dne 3. března 2024 a vstupují v platnost 3. března 2024.